Carska prestonica na Dunavu
- Branko Lazic
- Jan 16, 2015
- 3 min read

Jedan od najlepših i najevropskijih gradova bez sumnje je Beč. Carska prestonica smeštena na obalama Dunava ima štošta da ponudi kako turistima tako i onima koji žive u austrijskoj prestonici. Na moje zadovoljstvo imao sam priliku da boravim duže ili kraće u ovom gradu već desetak puta i tokom tih boravaka mogao sam da se uverim da se radi o gradu koji zrači svojim gospodstvom i stilom što ni malo ne čudi obzirom da je iza njegovog razvoja stajala moćna i bogata Habzburška monarhija.
Megalomanijom koju je krunisao Franc Jozef brojnim rekonstrukcijama gradskog jezgra, Beč je postao pandan ni manje ni više nego Parizu. Kada dođete u Beč vidite tzv. Ring koji opasuje jezgro grada u kom se nalaze palata Hofburg, katedrala "Štefans dom", "Kertner štrase", "Šveden plac", "Burgteater", opera i niz drugih znamenitosti ovog grada. Grad poseduje zgrade sa izuzetno lepim i očuvanim fasadama, uređene parkove i javne površine i niko ne ostaje ravnodušan prema redu koji u Beču već decenijama čuva i više nego uspešni gradonačelnik Hojpl. Jedan od ponosa Beča je i praktično savršeni "U-Bahn" odnosno metro koji pokriva čitav grad i bukvalno ga možete preći za neki tridesetak do četrdeset minuta. Jedna od linija (U1) iz centra vodi do modernog Beča u kom se nalazi evropsko sedište UN-a (Vienna International Centre) ali i neboderi DC Towers od kojih je prvi i veći visine 220m već izgrađen.

Beč je i grad hedonizma pa možete uživati u predivnim kafeima i restoranima koji će Vam pomoći da osetite duh "stare Evrope" pijući "melanž" i jedući "zaher" tortu. Kobasica sa sirom ("keze krajner") je neizostavna stavka prilikom posete Beču i možete je pojesti s nogu na mnogobrojnim štandovima. Priča se da se najbolja kobasica prodaje u blizini opere. Opere u kojoj se održava niz koncerata među kojima je svakako najpoznatiji "Novogodišnji koncert". Ovaj grad je poznat i po brojnim balovima koji su uvršteni u tzv. kalendar balova. Mocart i Štraus i njihov doprinos Beču i Austriji ovekovečen je spomenicima podignutim ovim muzičkim velikanima u "burggartenu" i "štadt parku".
Doživljaj Beča ne bi bio potpun ako ne biste posetili zamak Šenbrun kao i palatu Belvedere. Tu su i poseta "Sisi muzeju" posvećenom habzburškoj vladarki Elizabeti (1837 - 1898) kao i čuvena "Španska škola jahanja". Tome treba pridodati i pogled sa Dunavskog tornja ili Kalenberga. Za one koji vole da obilaze radnje i butike Beč nudi "šoping mol ulicu" koja je od nedavno pešačka zona. Radi se o ulici "Marijahilfer štrase" koja se nalazi u blizini muzejske četvrti (MQ).

Neću više otkrivati jer najbolje je otići u Beč i videti šta sve ima da ponudi "grad na lepom plavom Dunavu". Na kraju ću pomenuti da u Beču živi i veliki broj ljudi sa naših prostora. Neke procene idu i do 300.000 Srba ali ih svakako ima bar stotinu hiljada. U to se možete uveriti tokom šetnji ulicama Beča. Ljude iz Srbije i ostalih bivših jugoslovenskih republika možete sresti na svakom koraku. Oni važe za vredne i marljive ljude koji već decenijama neguju i grade ugled Beča, grada koji im je širom raširio ruke pre oko pet decenija kada su u njega mnogi došli "trbuhom za kruhom". Danas oni u Beču gaje svoje unuke koji mahom imaju austrijsko državljanstvo ali se trude da ne zaborave svoje poreklo i zemlju iz koje su došli njihovi roditelji i bake i deke. U tim ljudima je možda i najveći potencijal za jačanje veza Austrije i Srbije koje danas stotinu godina nakon Prvog svetskog rata grade i neguju prijateljski i patnerski odnos.
Branko Lazić, 18.01.2015.
Comments