Pesma Evrovizije i Srbija
- Branko Lazic
- Jan 25, 2015
- 5 min read

Od 2004. godine do danas Srbija je uzela učešće na skoro svim “Pesmam Evrovizije” (u nastavku Evrovizija) sa izuzetkom prošlogodišnjeg takmičenja održanog u Danskoj i odustajanja od učešća na Evroviziji u Grčkoj 2007. godine. Povratak Srbije (zajedno sa Crnom Gorom) na evrovizijsku scenu otpočinje 2004. godine kada nas je i više nego uspešno predstavljao Željko Joksimović sa pesmom “Lane moje”. Joksimović je zauzeo drugo mesto sa 263 poena dok je pobedu odnela Ruslana iz Ukrajine pevajući “Wild Dance”. Takmičenje je organizovano u Turskoj po novim pravilima koja su predviđala polufinalno i finalno veče u kom su i zemlje koje se nisu plasirale u finale stekle pravo glasa. Taj novi model takmičenja je omogućio da se broj učesnika poveća sa dotadašnjih dvadesetak na preko trideset pa ičetrdeset u zavisnosti od interesovanja članica “EBU”-a. Srbija i Crna Gora je prema bodovanju finalista bila uspešnija od Ukrajine ali je ukupan broj glasova uključiv i polufinaliste doneo pobedu, mora se priznati, takođe sjajnoj Ruslani.
Joksimović na Evroviziji 2004. godine
2005. godine Srbiju i Crnu Goru u Ukrajini predstavlja crnogorski pop bend “No Name” sa pesmom “Zauvijek moja” i zauzima solidno sedmo mesto sa 137 bodova. Pobedu u Ukrajini odnosi Grčka koju je predstavljala Elena Paparizu sa pesmom “My Number One”. Naredna Evrovizija u Grčkoj bila je organizovana bez Srbije i Crne Gore koja je zbog unutrašnjeg spora (“No Name” ponovo izabran za predstavnika SCG zahvaljujući očitom favorizovanju od strane crnogorskog dela žirija) odustala od takmičenja ali je načinjen presedan i SCG učestvuje u glasanju i na toj Evroviziji. Pobedu 2006. godine odnosi sjajni finski hard rok bend Lordi sa pesmom “Hard Rock Hallelujah” osvojivši 292. boda. Naši susedi iz BiH pesmom Harija Varešanovića “Lejla” dolaze do odlične treće pozicije. Autor muzike za pesmu “Lejla” bio je Željko Joksimović.
2007. godina je najznačajnija za Srbiju na Evroviziji. Nakon razlaza Srbije i Crne Gore dve države samostalno učestvuju na Evroviziji u Helsinkiju. Srbiju je i više nego uspešno predstavljala Marija Šerifović koja pesmom “Molitva” odnosi pobedu osvojivši 268 bodova. Iza Srbije su bili Ukrajina i Rusija. Te godine je na Evroviziji učestvovalo čak 42 zemlje ali je rekord srušen 2008. godine u Beogradu kada se uvode dva polufinala i kada učestvuju čak 43 države što je ostao rekord Evrovizije po broju učesnika do danas. Evroviziju u Beogradu vodi Željko Joksimović sa, ispostaviće se, njegovom budućom suprugom Jovanom poznatom voditeljkom nacionalne televizije. Pobednik Evrovizije 2008. godine bio je Dima Bilan sa pesmom “Believe” i 272 osvojena boda. Iza pobednika se opet našla sjajna Ukrajina a treće mesto je zauzel Grčka. Srbiju je na Evroviziji u Beogradu predstavljala Jelena Tomašević sa pesmom “Oro” čije je autor Željko Joksimović. Jelena je zauzela solidno šesto mesto sa 160 osvojenih pena.
Šerifovićeva na Evroviziji 2007. godine
Naredna Evrovizija održana u Moskvi bila je manje uspešna za Srbiju koja nije uspela da prođe polufinale po prvi put od kada se takmiči na Evroviziji. Marko Kon i Milaan sa pesmom “Cipela” zauzimaju deseto mesto u polufinalu ali tadašnje propozicije predviđaju da dalje direktno ide devet zemalja sa najviše glasova publike a desetog učesnika bira stručni žiri. Pošto je to bio Igor Cukrov predstavnik Hrvatske koji je bio 13. po glasovima publike Kon i Milaan su automatski eliminisani u polufinalu. Pobedu odnosi Aleksander Ribak iz Norveške sa pesmom “Fairytale”. Ribak je osvojio čak 387 bodova!
2010. godine domačin Evrovizije bila je Norveška i tada je broj učesnika smanjen na 39 jer su neke zemlje rešile da ne učestvuju na Evroviziji i taj trend je naročito primetan poslednjih nekoliko godina. Naročito nakon takmičenja u Bakuu 2012. godine. Najčešće su razlozi za odustajanje finansijski problemi a nekima se verovatno ne dopada ni tzv. “klanovsko glasanje” (bivši sovjetski blok, nordijske zemlje, balkanske zemlje, Grčka i Kipar, pirinejske zemlje its.). Srbiju je predstavljao Milan Stanković sa pesmom “Ovo je Balkan” autora Gorana Bregovića. Stanković uspeva da uđe u finale gde je zauzeo pristojno 13. mesto sa 72 boda. Pobednik Evrovizije u Norveškoj bila je Nemačka koju je predstavljala Lena pesmom “Satelite”.
Evrovizija u Nemačkoj izjednačila je broj učesnika sa Evrovizijom iz Beograda a na tom takmičenju Srbiju predstavlja Nina sa pesmom “Čaroban”. Izbor kandidata iz Srbije je u međuvremenu sa modela “Beovizija” promenjen u ekonomski povoljniju varijantu u kojoj afirmisani kompozitori i tekstopisci dobijaju priliku da pripreme nekoliko pesama koje ocenjuju slušaoci i stručna javnost. Tako su 2011. godine Kornelije Kovač i njegove ćerke birali srpskog kandidata za Evroviziju. Mlada Nina je uspela da se plasira u finale i da zauzme poziciju u sredini osvajanjem 14. mesta sa 85 bodova. Pobedu odnosi Azerbejdžan koji su predstavljali Eli i Nikki sa pesmom “running Scared”. 2012. Godine u Azerbejdžanu boje Srbije brani provereni i dokazani takmičar koji se na Evrovizijama oprobao u više uloga. Radi se o Željku Joksimoviću koji je nastupio sa pesmom “Nije ljubav stvar”. Joksimović zauzima visoku treću poziciju sa 214 bodova iza pobednice iz Švedske i ruskih predstavnika. Švedsku je predstavljala Loreen sa odličnom pesmom “Euphoria”.
Joksimović na Evroviziji 2012. godine
Od 2013. godine se ukida “zlatni glas” stručnog žirija u polufinalimaiI dalje ide deset najbolje ocenjenih država od strane publike (telefonsko glasanje). Srbiju su predstavljale “Moje tri” sa pesmom “Ljubav je svuda”. Iako se od njih puno očekivalo “Moje tri” nisu uspele da se plasiraju u finale jer su zauzele 11. mesto u svom polufinalu sa 46 bodova. Pobedu odnosi Danska sa pesmom “Only Teardrops” koju je izvela Emelie de Forest. Iza nje su se našli Azerbejdžan i Ukrajina. Naredne 2014. godine Srbija odustaje od učešća na Evroviziji iz finansijskih razloga. U Danskoj je učestvovalo 37 zemalja na Evroviziji i primetan je pad broja učesnika što će biti uočljivo i ove godine u Austriji u kojoj se neće takmičiti ni zemlje kao što su Ukrajina, Turska, BiH i Hrvatska. Na našu sreću Srbija će imati svog predstavnika ove godine u Beču. Pobednik Evrovizije u Danskoj bila je Conchita Wurst iz Austrije sa pesmom “Rise Like a Phoenix”.

Vladimir Graić, autor pesme koja će predstavljati Srbiju na Evroviziji 2015
Srbija narednih dana bira svog predstavnika za ovogodišnju Evroviziju. I dalje je aktuelan model po kom poznati autor selektira nekoliko pesama i nudi ih publici. Moje lično mišljenje je da se najbolja selekcija pesama obavlja na masovnijem takmičenju po modelu Beovizije ali očito da taj model zahteva veliki novac kojim RTS sada ne raspolaže. Ipak, ohrabruje što ove godine selekciju učesnika vrši, jedini pobednik Evrovizije iz Srbije, kada se radi o autorima. Vladimir Graić je već izabrao svoje candidate, a radi se o Bojani Stoimenov, Danici Krstić i Aleksi Jeliću. Svi troje su poznati kao učesnici različitih muzičkih “rijaliti programa” ali i kao odlični vokali i muzičari pa nam preostaje da se nadamo da će Grajić pripremiti odlične pesme i da ćemo izabrati najbolju pesmu i najboljeg izvođača koji će nas uspešno predstavljati na Evroviziji u Beču. I pored niza kritika na račun muzičkog kvaliteta Evrovizije poslednjih godina ona ostaje muzički događaj koji privlači veliku pažnju Evrope i sveta i lepo je gledati Srbiju kako se nadmeće sa ostatkom Evrope. Plasman među prvih deset a možda i nešto više bi bio i više nego dobar rezultat za naše učesnike na ovogodišnjoj Evroviziji ako se uzmu u obzir, slobodno možemo reči, slabi rezultati poslednjih nekoliko godina sa uzuzetkom Joksimovićevog nastupa u Bakuu 2012. godine. Prema mojoj statističkoj obradi podataka Srbija je od 2004. godine učestvovanjem na devet Evrovizija zauzela u proseku i više nego solidnu 11 poziciju ali se svrstava i u grupu šampiona zajedno sa Grcima, Ukrajincima, Fincima, Šveđanima, Norvežanima, Dancima, Nemcima, Azerbejdžancima i starim silama poput Irske koju je i više nego uspešno predstavljao Džoni Logan.
Branko Lazić
Comentários