Akademska javnost poziva Japan na suočavanje sa svojom istorijom
- Branko Lazic
- May 8, 2015
- 1 min read

Prema pisanju "Japan Today" oko 200 uglednih ljudi iz akademskih krugova obratilo se javno Vladi Japana pozivajući premijera Abea da se suoči sa negativnim dešavanjima počinjenim u ime Japana tokom Drugog svetskog rata. Pod tim se pre svega misli na ratne zločine i seksualno robstvo odnosno tzv. "comfort women". Procenjuje se da je oko 200.000 žena, mahom Korejanki, prošlo kroz ratne bordele. Ujedno, japanski konzervativci demantuju institucionalnu povezanost države sa ratnim bordelima tokom Drugog svetskog rata na teritorijama koje su bile pod japanskom okupacijom.
Među potpisnicima apela nalaze se i dvojica dobitnika Pulicerove nagrade, John W. Dower sa MIT-a koji je napisao knjigu o posleratnom usponu Japana ("Embracing Defeat") i Herbert Bix sa Binghamton University-a koji je objavio knjigu "Hirohito and Making of Modern Japan". Oba književna dela su obavezna literatura u Japanu.
Sledi obeležavanje sedamdesetogodišnjice od kraja Drugog svetskog rata na tlu Japana a oči javnosti su uprte u premijera Abea od kog deo javnosti očekuje da, po ugledu na svoje prethodnike, uputi izvinjenje za tada počinjene zločine u ime Japana.
Čitava debata koja se vodi na ovu temu na liniji je teškog sporazumevanja Japana sa jedne i njegovih suseda, pre svih Južne Koreje i NR Kine, sa druge strane u vezi sa japanskom ulogom u Drugom svetskom ratu. Nakon sedam decenija, po svemu sudeći, postoji strah u Seulu i Pekingu od svojevrsne revizije istorije i distanciranja Japana od događaja koje Korejci i Kinezi smatraju mračnom stranom japanske istorije. Jasno je da se radi o osetljivom političkom pitanju koje i te kako utiče na stabilnost Istočne Azije.
Branko Lazić, 08.05.2015.
Comments