Evropski put Portugala
- Branko Lazić
- Jun 24, 2015
- 2 min read

Danas je na Institutu za međunarodnu politiku i privredu u okviru "Ambasadorskog foruma" izlagao Nj.E. Augusto Žoze Pestana Peišoto, opunomoćeni ambasador Portugala u Srbiji. Tema na koju je izlagao ambasador glasila je "The Portuguese Experience of accesion to the European Union; its Historical Antendents and its Implementation".
Ambasador Peišoto je na sistematičan način prisutne upoznao sa kolonijalnom istorijom Portugalije i njenom transformacijom u Republiku Portugaliju početkom 20. veka. Potom je govorio o Salazarovoj vladavini i dekolonizaciji zemlje koja od 1977. ulazi u proces evropskih integracija da bi punopravno članstvo u tadašnjoj Evropskoj ekonomskoj zajednici (danas EU) ostvarila 01. januara 1986. zajedno sa Španijom. Sam proces pregovaranja, prema rečima Nj.E. Peišota, Portugalija je okončala 12.06.1985. ali je u dogovoru sa Evropskom komisijom sačekan 01. januar naredne godine i završetak pregovora Španije i EEZ kako bi obe države zajedno ušle u punopravno članstvo EEZ.
U nastavku svog izlaganja ambasador Peišoto je govorio o merama štednje i suočavanju Portugala sa finansijskom krizom koja je zadesila ovu zemlju 2011. godine. Ambasador je konstatovao da je Portugal izašao iz ekonomske krize i da je očekivani rast BDP-a u 2015. godini 1,5% dok se u 2017. stremi rastu od 2%. Ipak, konstatovao je da je neophodno raditi na smanjivanju i dalje visoke nezaposlenosti koja iznosi 13% kao i visokog javnog duga.
Članstvo Portugala u EU smatra potrebom jer male države ne trebaju sebe dovoditi u poziciju izolacije. Prema njegovim rečima čak i velike zemlje poput Argentine i Brazila sarađuju kroz mehanizme poput "Merkosura". Nj.E. Peišoto smatra da je Srbiji kao ključnoj zemlji Balkana mesto u EU u čemu je Portugal čvrsto podržava. Ujedno smatraju i da je EU nekompletna bez članstva zapadnobalkanskih zemalja u Uniji.
Nakon izlaganja Nj.E. Peišota usledila su pitanja prisutnih na koja je ambasador odgovarao. Među zanimljivijim temama našli su se analogija istorijskog puta Portugalije i Srbije, dinamika pregovora Srbije sa EU i uslovljenost ulaska zemlje u Uniju u paketu sa ostatkom regije, potencijalna limitiranost spoljne politike Portugalije naspram bivših kolonija obzirom na formiranje EEAS-a pri EU. Bilo je govora i o investicijama portugalske privrede u istočnoevropske zemlje kao i osvrta na predstojeće parlamentarne izbore u Portugaliji (jesen 2015.).
Nakon ovomesečnog predavanja sledi letnja pauza u održavanju "Ambasadorskog foruma" a onda se na leto očekuju susreti sa drugim ambasadorima akreditovanim u Beogradu. Pre ambasadora Portugala na forumu su u maju i aprilu govorili ambasadori Turske i Tunisa.
Branko Lazić, 24.06.2015.
Comments