Strahovi suseda od japanskog "depacifizma"
- Branko Lazić
- Sep 21, 2015
- 2 min read

Subota 19. septembar 2015. godine ostaće upamćena kao dan kada je Japan na određeni način "depacifizovao" svoj ustavni poredak utemeljen na ishodu Drugog svetskog rata. Stabilna vlada premijera Abea uspela je da uvede zakonske izmene koje omogućavaju vojno angažovanje Japana na udaljenim teritorijama ukoliko su japanski saveznici bezbednosno ugroženi. Ovakav rasplet izazvao je negodovanja na Dalekom istoku obzirom da se ni NR Kini ali ni dvema Korejama "vojno otvaranje" Japana ne dopada.
NR Kina odluku japanske skupštine smatra ugrožavanjem regionalne bezbednosti ujedno insistirajući na tome da je Japan malo naučio iz istorije. Za NR Kinu japanski aktivniji pristup u vođenju spoljne politike vojnim sredstvima predstavlja ugrožavanje bezbednosti kineskih građana ali i građana susednih zemalja i međunarodne zajednice generalno. Kinezi smatraju da japanska vlast nije samo izneverila obećanja data pre 70 godina već je izneverila i svoje građane.
Sa druge strane Abe novi pristup, osim podrške saveznicima (SAD-u pre svih) opravdava i zaštitom od, po njemu, ratoborne NR Kine i nestabilne Severne Koreje. Sve ovo treba smestiti u kontekst višegodišnjih sporova oko određenih teritorija i istorijske zaostavštine iz Drugog svetskog rata.

Ni Južna Koreja, koja je takođe američki saveznik poput Japana, ne gleda previše blagonaklono na ofanzivniji Japan i izrazila je očekivanje da će Japan nastupati transparentno u vođenju nove odbrambene politike ujedno negujući pacifistički duh japanskog ustava.
Severna Koreja je reagovala oštrije na novi japanski odbrambeni pristup okrakterisavši ga "anahronom ambicijom za reinvazijom". Za severnokorejski režim nova japanska odbrambena politika je i neka vrsta (dobrodošlog) izgovora za dodatnu sekuritizaciju DNR Koreje.
Evidentno je da na Dalekom istoku i dalje ima ogromnih razmimoilaženja po pitanju dovoljne vremenske distance u odnosu na zbivanja iz Drugog svetskog rata. Dok Japan smatra da je to daleka prošlost, njegovi susedi i dalje izražavaju strah od japanske ekspanzije na njihove teritorije. Ipak, takvih, bar direktnih pretnji nema ali ostaje niz sporova počev od brojnih teritorijalnih sporova preko pitanja "comfort women" pa sve do novih nadmetanja u kojima NR Kina pokušava da se nametne kao ozbiljan takmac američko-japanskom ekonomsko-političkom uticaju na Pacifiku. U tom kontekstu se može posmatrati i japansko pregrupisavanje i "uzvraćanje podrške SAD-u" sa bezbedne vremenske distance iz japanske perspektive.
Branko Lazić,
21.09.2015.
Comments