Dablin na mojim fotografijama
- Branko Lazić
- Aug 23, 2018
- 2 min read

Početkom septembra sam bio u prilici da posetim Irsku i tad mi se ostvarila želja da vidim zemlju koja mi je od ranije bila na mnogo načina zanimljiva. Bilo da se radi o tzv. keltskoj muzici, odnosima Iraca i Engleza odnosno pitanju statusa Severne Irske i delovanja IRA-e i Sinn Féin-a ili filmovima poput Majkla Kolinsa. Na letovanju u Turskoj 2005. sam kupio ne dres Fenerbahčea ili nekog poznatog kluba iz italijanske ili španske lige već dres reprezentacije Irske. Zanimljivo je da je povod mog odlaska u Irsku bila upravo fudbalska utakmica između Irske i Srbije koja je odigrana 05. septembra 2017. i u kojoj smo slavili golom Kolarova i praktično osigurali plasman na SP u Rusiji.
No, vratimo se Dablinu i Irskoj. U nastavku će govoriti fotografije koje sam načinio u jutarnjim satima 05. septembra prošle godine. Potrudio sam se da u par sati obiđem glavne znamenitosti irske prestonice uključujući Triniti koledž, katedralu Svetog Patrika, ulicu O'Konel, Dablinski zamak i neizbežni The Temple Bar u kom se uživa u sjajnoj muzici i čuvenom irskom Guinness pivu. Moj opšti utisak je da je Dablin lep, dinamičan ali ne preterano užurban i glamurozan zapadnoevropski grad, grad koji je dovoljno izdvojen da ne podseća na klasičnu Evropu (Beč, Prag, Minhen, Strazbur, Krakov...) i grad koji po mnogo čemu ukazuje na svoju anglosaksonsku dušu. Zgrade i ulice su svakako sličnije onima u Londonu i Bostonu, eventualno nekom evropskom Stokholmu ili možda Briselu. Dablin je grad IT industrije, jedan od centara Google-a u Evropi i poreski raj za ovu kompaniju, grad u kom se vozi levom stranom, pije odlično pivo i živi prilično relaksirano u odnosu na naš hiperaktivni "balkanski rijaliti svet". Ne mogu da kažem da bih želeo da se nastanim u gradu kakav je Dablin. Za moj ukus ima previše vlage i anglosaksonske uštogljenosti ali Dablin je grad koji je generalno ispunio moja očekivanja i koji ću, nadam se, nekom prilikom ponovo posetiti.
Pomenuću ovde i da u Dablinu živi oko pola miliona stanovnika s tim da čitava metropolitenska oblast obuhvata oko 1,9 miliona stanovnika. U celoj Irskoj živi oko 4,8 milona stanovnika i nešto je manja od Srbije kada se gleda državna teritorija. Irska je unitarna država sa republikanskim oblikom vladavine. Predsednik Irske je Majkl Higins (od 2011.) dok je na poziciji premijera ("tišah") Leo Varadkar (od 2017.)
Radi se o državi koja je bila sinonim za siromaštvo i čiji je najveći deo populacije migrirao u Sjedinjene Američke Države (među poznatim Amerikancima irskog porekla nalaze se Teodor Ruzvelt, Vudro Vilson, Ronald Regan, Nil Armstrong, Henri Ford, Kurt Kobejn, Volt Dizni, Majkl Mur, Konan O'Brajen, Elvis Presli, Fergi, Maraja Keri, Britni Spirs, Gven Stefani, Džastin Timberlejk, Džon Mekenro, Lara Flin Bojl, Bredli Kuper, Tom Kruz, Kevin Kostner, Miki Rurk ... ) a onda je zahvaljujući liberalizaciji svog tržišta i smanjenju javne potrošnje postala tzv. "keltski tigar" i jedna od najbrže rastućih privreda od 1980ih na ovamo. Irska je od 1973. i članica Evropske unije.
Pogledajmo sada mojih 30 odabranih fotografija Dablina. Nadam se da će vam se dopasti i da će vam bar malo dočarati život u Dablinu.
Branko Lazić
Comments