top of page

Abe nastavlja da vodi LDP i Japan

  • Branko Lazić
  • Sep 21, 2018
  • 2 min read

Šigeru i Abe nakon stranačkih izbora (septembar 2018.)

Predsednik japanske vlade Šinzo Abe uspeo je da zadrži lidersku poziciju u svojoj Liberalno-demokratskoj partiji nakon upravo održanih partijskih izbora. Abe je osvojio 553 glasa dok je njegov protivkandidat bivši ministar odbrane Šigeru Išiba dobio podršku 254 člana partijske skupštine. Time je Abe došao u poziciju da postane najdugovečniji japanski premijer obzirom da je osigurao svoju poziciju lidera vladajuće stranke i premijera. Abeov LDP kontroliše oba parlamentarna doma u Dietu a naredni izbori su planirani za oktobar 2021. Premijer Abe je na dobrom putu da nadmaši Tara Katcuru koji je bio na čelu japanske vlade 2.886 dana.

Abe je stabilizovao svoju poziciju u vlasti ali u narednom periodu ga čeka nekoliko velikih izazova. Pre svega dijalog sa američkim saveznicima čiji predsednik Tramp nije zadovoljan trgovinskim deficitom od 69 milijardi američkih dolara. Za očekivati je da će na udaru biti japanska auto industrija od koje će američka strana očekivati određene ustupke i odustajanje od dela profita.

Istovremeno Abe mora da vodi računa o socijalnom miru i stabilnosti u zemlji u kojoj je populacija sve dugovečnija a jedna od ideja je i da se produži radni vek i nakon 70 godina. Od premijera se očekuje i da, uprkos velikom javnom dugu, uloži velika sredstva u odbranu od prirodnih katastrofa. Ujedno, treba da razmotri i dodatno podizanje poreskih stopa za oko 2% što će biti još jedan izazov u njegovoj, sada već dugoj vladavini (2006-2007; 2012 - ).

Pred Abeom ostaje i nastavak politike ustavnih reformi sa fokusom na član 9 koji je nakon Drugog svetskog rata pacifikovao Japan i eliminisao mogućnost ofanzivnog vojnog delovanja Japana (predviđene Japanske samoodbambene snage – JSDF). Ipak, Abe je 2014. izborio određene ustavne korekcije na ovom polju i predvideo mogućnost pružanja vojne podrške saveznicima. Ovo se nije dopalo japanskim susedima a i nekim japanskim političarima ali se dopalo ključnom savezniku SAD i za očekivati je da Japan nastavi da predvođen Abeom transformiše JSDF u klasičnu vojsku i na ustavnom polju.

U svakom slučaju pred Abeom ostaju brojni izazovi sa kojima će imati dovoljno vremena da se uhvati u koštac do kraja aktuelnog mandata (2021). Temama sa kojima će se suočavati njegova vlada treba svakako dodati i dalje postavljanje prema susedima koji ne gledaju blagonaklono na japansko distanciranje od prošlosti kao i postavljanje Japana prema aktuelnom dijalogu koji su uspostavile dve Koreje i potrebu Japana da takođe razgovara sa, i dalje, nepredvidivim Pjongjangom.

Branko Lazić, 21.09.2018.

 
 
 

Comments


bottom of page