top of page

MLS: Severnoameričko elitno fudbalsko takmičenje

  • Branko Lazić
  • Nov 14, 2018
  • 8 min read

Fudbal je, bez sumnje, najpopularniji sport u svetu. Ipak, njegova popularnost nije podjednako značajna u svim delovima sveta. U Indiji i Pakistanu kriket i dalje uživa ogromnu popularnost a ragbi i bejzbol su dominantni kolektivni sportovi u SAD. No, to ne znači da fudbal nije uzeo svoj deo kolača i na ovim prostorima. Konkretno u SAD i Kanadi kojima ću se pozabaviti u nastavku ovog teksta. Ovde bih pomenuo da sam se zainteresovao za MLS kada sam uočio da afirmisani evropski igrači i u punoj sportskoj snazi odlaze u MLS. Konkretno mislim na Davida Vilju i Đovinka koji su imali još štošta pokazati u elitnom evropskom fudbalu. Ipak, oni su otišli u Ameriku da igraju u MLS ligi. I to zapravo nije čudno, MLS je od dolaska Bekama u LA Galaxy doživeo ekspanziju, od lige koja je bila finansijski klonula do lige koja je danas finansijski stabilna (samo vrednost D.C. United-a iznosi oko 500 miliona $ dok Atlanta vredi oko 330 miliona $), konstantno povećava broj učesnika lige i puni stadione privlačeći više gledalaca od NBA i NHL-a (neko će reći da su dvorane manje od stadiona ali to je bio slučaj i pre deset godina).

Danas u MLS-u koji je zapravo neka vrsta firme u kojoj svaki investitor ima svoj udeo u pojedinačnim klubovima (nekada isti akcionar upravljao sa više klubova ali to je bila pojava u vreme manjeg interesovanja za ligu). Sistem koji Evropljani teško mogu razumeti i prihvatiti ali sistem koji očito funkcioniše. U aktuelnoj ligi igraju 23 kluba, 20 iz SAD-a i tri iz Kanade. Iako su svega tri tima iz Kanade, poslednjih godina oni predstavljaju elitu ove lige i neretko osvajaju trofeje.

Regularna sezona u MLS-u kreće u martu i završava se do novembra. Svi timovi igraju po 34 utakmice i podeljeni su u Istočnu (11) i Zapadnu (12) konferenciju ali igraju svi međusobno tokom ovog dela lige. Tim koji je osvojio najviše bodova dobija trofej pod imenom Supporter’s Shield i obezbeđuje direktno učešće u severnoameričkoj Ligi šampiona (CONCACAF Champions League). Ligi u kojoj, i dalje, dominiraju meksički klubovi (aktuelni prvak Guadalahara) i koju nikada nije osvojio tim iz MLS-a (u aktuelnom sistemu takmičenja SAD daje 4 a Kanada jedan tim u LŠ).

Nakon završetka prvog dela sezone, najboljih 12 timova, po šest iz obe konferencije, igraju „plej of“ (Championship Game) i pobednici konferencija nakon ove faze igraju finalnu utakmicu u kojoj pobednik osvaja sve tj. postaje šampion i uzima MLS Cup. Pored ovog takmičenja postoji još nekoliko manjih liga i masovnih takmičenja poput U.S. Open Cup-a u kom pored MLS timova igraju i timovi iz United Socer League i još nekoliko nižih rangova ali njih ćemo ovde samo pomenuti i fokusirati sa na MLS. Recimo još samo da je među tim timovima i ligama nekada moćni i nedavno obnovljeni New York Cosmos koji je bio najtrofejniji tim u američkom „sokeru“ 70ih i 80ih kada su za njih igrala imena poput Pelea, Bekenbauera, Kinalje i našeg Vladislava Bogićevića.

Dejvid Bekam i Lendon Donovan u dresu LA Galaxy

No, vratimo se današnjem MLS-u kao najjačoj i najkomercijlizovanijoj fudbalskoj ligi severno od Meksika (i dalje jači u klupskom fudbalu od SAD i sa još složenijim sistemom takmičenja). MLS je osnovana 1993. u okviru kampanje za Svetsko prvenstvo u fudbalu koje je 1994. igrano u SAD (šampion Brazil sa Tafarelom, Dungom, Brankom, Bebetom i Romarijom). Liga biva pokrenuta 1996. sa deset timova ali već početkom 2000ih dva tima se gase (Miami Fusion i Tampa Bay Mutiny), između ostalog zbog niske posećenosti utakmica i finansijske neodrživosti takmičenja. Onda nakon nekoliko godina dolazi do preokreta i dolaskom Dejvida Bekama MLS doživljava veliki uzlet i danas na utakmicama ima prosek od 21.692 gledaoca (2016.) na čemu mu mogu pozavideti skoro sve evropske lige. Profitabilnost raste i zahvaljući TV pravima (liga nedavno odbila ponudu vrednu čak 4 milijarde dolara za desetogodišnja prava zbog protivljenja da uvede promotion / relegation sistem). Sedište lige je u Njujorku a prvi čovek lige je Don Garber. Ovde treba reći da u MLS pored Bekama dolazi i slavni meksički fudbaler Kuatemok Blanko koji je takođe dao veliki doprinos popularizaciji lige igrajući za Chicago Fire. Poseban doprinos obnovi lige daju i američki igrači koji se vraćaju iz Evrope a posebno je značajan Klaudio Reina koji u sezoni 2007/08 igra za New York Red Bulls a danas je direktor NY FC-a. Treba pomenuti i aktuelne igrače povratnike poput Altidora i Bredlija koji brane boje Toronta.

Kako je maločas rečeno klubovi iz ove lige i dalje su u senci u odnosu na meksičke timove ali taj odnos poslednjih deset godina postaje sve ravnopravniji. Treba pomenuti i da su MLS klubovi pre formiranja CONCACAF Lige šampiona osvojili dva Kupa šampiona CONCACAF-a i to D.C. United i LA Galaxy. U Ligi šampiona su dolazili do finala ali ne i do trofeja Montreal Impact, Real Salt Lake i Toronto FC.

Audi Field stadion na kom svoje utakmice igra D.C. United

(20.000 mesta; otvoren u julu 2018.

Od evropskih igrača koji su došli posle Bekama, Kuatemoka i Huan Pabla Anhela trag u MLS-u su svakako ostavili Tijeri Anri (NY Red Bulls) i Robi Kin (LA Galaxy) kao i Tim Kejhil (NY Red Bulls). 2013. se uvodi određena zaštitna mera tzv. „Core Players“ initiative koja podrazumeva određene limite po pitanju dovođenja velikih fudbalskih imena (mahom iz evropskog fudbala). Ona ima za cilj da spreči ogromnu razliku u primanjima igrača ali i da verovatno ostavi prostor za razvoj mladih igrača. Po tom modelu u ligu dolaze imena poput Davida Vilje, Pirla, Džerarda i Lamparda u NY FC, Kake u Orlando i Drogbe u Montreal. Recimo ovde i da je prosečna godišnja plata u MLS-u oko 370.000$ što je za oko 70.000$ manje od plate u holandskoj ligi ili za oko 50.000$ manje od proseka u meksičkoj Ligi MX. Danas u MLS-u igra veliki broj stranaca, čak 54,9% igrača ili njih 359 od kojih su najskuplji Vejn Runi (D.C. United), Migel Almiron (Atlanta United F.C.), Karlos Vela (LA FC) i Alfonso Dejvis (Vancouver). Svaki vredan po 10 miliona evra na fudbalskom tržištu. Zanimljivo je da je na primer u 2013. na svega pet igrača odlazilo 21% novca za plate. Utoliko je i razumljiva „Core Players“ klauzula iako bi se reklo da nije baš u duhu tržišnog kapitalizma. Kada govorimo o jednakosti u MLS-u treba reći i da svi klubovi imaju identične web prezentacije koje su integrisane u sajt lige.

Vejn Runi preuzima dres D.C. United-a (do danas 12 golova na 21 utakmici)

Najnoviji timovi u ligi su New York F.C (2015.)., Orlando (2015.) i od nedavno Minnesota United F.C. (2017.) i Atlanta United F.C. (2017.) koja, iako novajlija (od 2017. u MLS-u) ima najskuplji tim u ligi i bila je druga na tabeli Istočne konferencije. Poslednji tim koji se pridružio ligi je LA FC (2018.)

Aktuelni timovi MLS-a:

Većina klubova je uspevala doći do trofeja i svega par klubova nema Supporter’s Shield i (ili) MLS Cup. Najtrofejniji klubovi su LA Galaxy sa devet trofeja (5+4) od kojih je poslednji osvojio 2014., D.C. United koji ima osam trofeja (4+4) i poslednji osvojen 2007. i San Jose Earthquakes sa 4 trofeja (2+2) i poslednjim trijumfom 2013. MLS Cup je osvajalo ukupno 12 klubova dok je sedam klubova osvajalo oba trofeja. LA Galaxy i D.C. United su čak po dva puta osvajali tzv. „MLS duplu krunu“.

Osvrnimo se malo i na opštu statistiku pre nego pogledamo aktuelne sportske rezultate. Najveći broj stadiona danas su klasični fudbalski stadioni i oni imaju oko 20.000 gledalaca ali ima i nekoliko ogromnih „ragbi stadiona“ koji se i dalje koriste za igranje MLS utakmica. Tendencija je da se MLS igra na isključivo fudbalskim tj. „soker stadionima“. Vankuver tako igra utakmice na stadionu kapaciteta 54.000 gledalaca, Sijetl na stadionu za 69.000 gledalaca, Atlanta ima Mercedes-Benz stadion kapaciteta 72.035 ragbi gledalaca (oko 42.000 fudbalskih gledalaca) itd. Najveći „soker stadion“ ima Toronto i on prima skoro 31.000 gledalaca dok stadion LA Galaxy-ja, najtrofejnijeg MLS kluba prima 27.000 gledalaca.

Od aktivnih MLS igrača najbolji strelac je Kris Vondolovski, igrač San Hozea, koji je postigao čak 144 gola u ovom takmičenju. Sledi ga Kei Kamara sa 112 dok je Bredli Rajt Filips zatresao mrežu protivnika 106 puta. Najviše asistencija ima Saša Klještan, igrač našeg porekla koji je asistirao 90 puta i koji brani boje Orlanda i američke reprezentacije. Slede ga Diego Valeri i Gream Zusi sa 65 odnosno 63 asistencije.

Kris Vondolovski

U istoriji lige najbolji strelac je, verovatno najbolji igrač MLS-a u njegovoj istoriji, Amerikanac Lendon Donovan koji je postigao 145 golova. Potom slede ranije pominjani Vondolovski sa 145 koji će ga po svemu sudeći preteći, Džef Kaningam i Haime Moreno saa 134 odnosno 133 gola. Donovan je i najbolji asistent sa 136 asistencija. Odmah iza njega je Stiv Ralston sa 135 a za njim sledi Bred Dejvis sa 123 asistencije. Najviše MLS utakmica odigrao je Nik Rimando. On je odigrao čak 485 utakmica od 2000. do danas. Sledi ga Kajl Bekerman, takođe aktivan igrač sa 463 utakmice a treći je Kevin Hartman sa 416 utakmica i poslednjom odigranom 2013.

Od naših igrača, kojih nije bilo puno u MLS-u, treba pomenuti Sašu Ćurčića koji je igrao za Metro Stars (današnji NY Red Bulls) 1999., Veljka Paunovića koji je branio boje Filadelfije 2011. a danas trenira Čikago, Vuka Rašovića koji je 2004. igrao za Kanzas i Alena Stevanovića koji je 2011. branio boje Toronta. Danas u Čikagu zajedno sa Bastianom Švajnštajgerom igra naš Aleksandar Katai, bivši igrač Crvene zvezde i Olimpijakosa. Treba pomenuti i Branka Boškovića, crnogorskog igrača, koji je od 2010. do 2012. igrao u DC. United-u.

Najskuplji klubovi na fudbalskom tržištu su novajlije iz Atlante (43,1 milion EUR), Toronto (33,73), novajlije iz LA FC (32,15), LA Galaxy (27,78), Portland (26,38) i D.C. United (25,65). Najmanju vrednost na tržištu igrača ima New England Revolution (15,1) dok je ukupna vrednost lige po ovom parametru 515,28 miliona EUR i ekvivalentna je ligama poput belgijske i daleko iznad grčke, švajcarske ili austrijske lige. U odnosu na našu ligu vrednu 154,11 miliona evra (19. liga Evrope prema transfermarkt.com) radi se o daleko jačoj i cenjenijoj ligi. Recimo i da u MLS-u igra 654 igrača prosečne starosti 26,6 godina. Trenutno najzvučnija i najvrednija imena lige su Migel Almiron, Ezekiel Barko, Džozef Martinez, Đovinko, Karlos Vela, Vejn Runi, Alfonso Dejvis ... Tu su i poznati asovi poput Đovanija dos Santosa, Meta Beslera, Davida Vilje,Zlatana Ibrahimovića, Bredlija Rajt Filipsa, Švajnštajgera, Reta Ciglera, Tima Hauarda ...

Aktuelni osvajač MLS Cup (2017) - Toronto FC

Tokom poslednje dve sezone MLS Cup su osvajali Seattle Sunders FC i Toronto FC. Toronto je slavio rezultatom 2:0 u finalnoj utakmici 2017. dok je 2016. pobedu odneo Sijetl nakon izvođenja jedanaesteraca. 2015. su šampioni bili Portland Timbersi koji su nadigrali Columbus Crew 2:1.

Ostaje da detaljnije pojasnimo kako funkcioniše „plej of“ faza i da se osvrnemo na aktuelnu sezonu. Faza razigravanja započinje krajem oktobra i traje do decembra. Igraju se eliminacioni mečevi po Kup sistemu po konferencijama s tim da u prvoj rundi snage odmeravaju 3. i 6. tim i 4. i 5. tim. Nakon njihovih duela sledi naredna faza u kojoj 1. tim konferencije dobija slabije rangirani od onih koji su prošli prvu fazu a 2. tim dobija bolje rangirani tim od onih koji su prošli prvi krug. U ovoj fazi se igraju po dve utakmice dok se u prvoj igra samo jedna. Pobednici ove faze igraju konferencijsko finale (takođe dvomeč). Ukoliko bude nerešeno igraju se produžetci i eventualno slede penali. Konačno, igra se finalana utakmica na terenu tima koji je bio bolje plasiran u inicijalnom delu sezone i pobednik ove utakmice osvaja 2018 Audi MLS Cup Playoffs.

Video izveštaj : polufinalna utakmica (2) odigrana između Sijetla i Portlanda 08.11.2018.

U ovom času slede finalne utakmice po konferencijama. U istočnoj konferenciji finale igraju Atlanta i New York Red Bulls dok u Zapadnoj konferenciji finale igraju Portland Timbers i Sporting Kansas City. Prema dosadašnjim igrama odličan utisak je ostavio tim iz Njujorka ali Atlanta neće biti ni malo lak protivnik u borbi za veliko finale. Šta više ne bi iznenadilo ni da praktično debitanti osvoje ligu. Zanimljivo je da se Toronto nije plasirao u ovogodišnji „plej of“ dok je Sijetl zastao u polufinalnom meču boreći se sa Portland Timbersima. U svakom slučaju pred ljubiteljima MLS-a je zanimljiv rasplet aktuelne sezone. Ostalo je još pet utakmica do krunisanja novog šampiona. Od ova četiri tima jedino je Sprting Kansas City osvajao MLS Cup i to sad već davne 2000. Vrlo je moguće da nakon ove sezone broj klubova koji su osvajali MLS poraste sa 12 na 13 što će svakako podići atraktivnost ovom takmičenju u koje od 2019. ulazi novi tj. 24. tim FC Cincinati a 2020. ligi će se pridružiti još dva člana, Nashville i Inter Miami CF koji predvodi Dejvid Bekam, čovek koji je MLS učinio atraktivnijim i zanimljivijim takmičenjem i koje danas privlači veliku pažnju sportske javnosti, sponzora i publike čineći je jednom od najpraćenijih fudbalskih liga u svetu.

Branko Lazić,

14.11.2018.

 
 
 

Komentarji


bottom of page