top of page

Indija: Sila u ekspanziji na početku treće decenije 21. veka

  • Branko Lazić
  • Feb 2, 2020
  • 4 min read

Kada govorimo o međunarodnim odnosima danas na početku treće decenije 21. veka, svakako da trebamo govoriti o globalnom uticaju država poput SAD, Ruske Federacije i NR Kine koja u mnogim oblastima nadmašuje dve „stare sile“. Ipak, lista velikih spoljnopolitičkih državnih aktera se ne završava na pominjanju navedenih država obzirom da postoji niz država koje imaju, ako ne globalni onda svakako ogroman regionalni uticaj. U prvoj grupi, grupi država koja izlaze iz regionalnih okvira i u mnogim oblastima igraju značajnu ulogu na globalnom planu je svakako Indija, posle NR Kine najmnogoljudnija država (obe države imaju preko milijardu stanovnika) i najveća parlamentarna demokratija sveta. U nastavku teksta ćemo sagledati ključne planove i prioritete indijske spoljne politike u godinama koje su pred nama.

Prvi događaj koji je već privukao pažnju jeste dolazak brazilskog predsednika Žaira Bolsonara u zvaničnu posetu Indiji povodom „Dana Republike“ 26. januara 2020. Posetu treba posmatrati i u kontekstu globalnog savezništva dve države u „BRIKS“ formatu. U 2020. Indija će biti domaćin dva značajna spoljnopolitička događaja. Prvi je susret šefova vlada i država „ŠOS“-a (Shangai Cooperation Organization – SCO) a drugi je samit Indija – Afrika čime će Indija pokazati da je u korak sa drugim globalnim akterima poput NR Kine i EU. U 2021. Indija će biti domaćin „BRIKS“ (BRICS) samita dok će naredne 2022. ugostiti lidere G20. Očito da će se u Indiji u narednim godinama organizovati značajni samiti koji izlaze iz regionalnih okvira. Navedenom treba dodati i da Indija ima ambiciju da učestvuje i u radu SB OUN za period 2021 – 2022. što će biti jasnije nakon junskih izbora u UN ove godine.

Žair Bolsonaro, predsednik Brazila sa indijskim premijerom N. Modijem i predsednikom N. Kovindom 25. januara 2020. tokom ceremonije svečanog prijema u predsedničkoj palati

Od dolaska Narendre Modija na čelo indijske izvršne vlasti (2014.) uočljiv je određeni spoljnopolitički hiperaktivizam Indije. Modi je posetio susedni Bangladeš, Rusiju, NR Kinu, Japan ... Redovno učestvuje na samitima G20 i ASEAN skupovima. U planu je priprema samita Indija – EU a već je izvesno da u prvoj polivini 2020. u posetu Indiji dolazi japanski premijer kao i da će gost Indije do kraja 2020. biti i ruski predsednik Vladimir Putin.

BRIKS samit u Brazilu 2019. godine

Osvrnimo se ukratko i na odnose Indije sa konkretnim krupnim akterima na geopolitičkoj sceni. U odnosima sa SAD prisutna je potreba za saradnjom, posebno u delu koji se tiče ekonomskih tema odnosno stvaranja ambijenta za zapošljavanje indijskih državljana u Americi. NR Kina je sused Indije i država sa kojom Indija ima određene nesuglasice koje se odnose, pre svega, na državnu granicu i odnos prema Pakistanu ali to je i država sa kojom ima prostora za jačanje ekonomskih veza i dalje jačanje trgovinske razmene (projektovani cilj je 100 milijardi američkih dolara). U kontekstu saradnje Indije i NR Kine treba pomenuti i susret kineskog predsednika Si Đinpinga i indijskog premijera Modija na samitu u Vuhanu u maju 2018. godine i 2019. u blizini Čenaja.

Shinzo Abe, Donald Tramp i Narendra Modi na samitu G20 u Argentini (2018.)

Sa Rusijom i Francuskom Indija takođe ima velike interese da jača saradnju a konkretne oblasti se odnose na energitiku, vojnu opremu ali i podršku u odnosima Indije sa NR Kinom. U odnosima sa Japanom Indija teži strateškom i ekonomskom partnerstvu. Slično je i sa SR Nemačkom kada se radi o privredi obzirom da su nemačke investicije rado viđene u Indiji. Za Indiju je bitna i (arapsko-persijska) zapadna Azija imajući u vidu da je Indija treći globalni konzumet nafte i da na tom prostoru živi brojna indijska dijaspora. Posebno važan je odnos sa Saudijskom Arabijom koja preko Organizacije islamske konferencije (OIC) može uticati na Pakistan sa kojim Indija ima ozbiljne bilateralne sporove uključujući pitanje Džamu i Kašmira (Indija krajem 2019. revidirala član 370 Ustava kojim je ovu autonomnu regiju podelila na dva dela: 1) Džamu i Kašmir i 2) Ladak; ujedno je pojačala prisustvo svojih snaga bezbednosti i uvela određene restriktivne mere prema muslimanskim političarima u toj regiji u kojoj muslimani čine većinsku populaciju) i odnos oponirajućih nuklearnih sila.

Očekuje se i da u 2020. Indija intenzivira svoje odnose sa susedima, konkretno sa Nepalom, Bangladešom i Šri Lankom. Oni su prethodno ojačani sa Butanom, Maldivima i Mjanmarom. Ovo treba gledati i kroz interes Indije da spreči jačanje bliskosti NR Kine sa ovim zemljama popunjavanjem vakuuma koji bi nastao ukoliko Indija nije dovoljno prisutna u regionu.

Kroz tekst je već u nekoliko navrata bilo govora o ekonomiji i treba imati u vidu da je Indija danas ekonomski mnogo značajnija nego što je to bio slučaj samo nekih deceniju dve unazad (ovde se govori pre svega o nominalnom BDP-u a dohodak po glavi stanovnika i dalje prilično nizak u odnosu na najrazvijenije države sveta). Od države čiji je BDP 1998. iznosio skromnih 421 milijardu američkih dolara Indija je dostigla nivo od 940 milijardi američkih dolara 2005. godine da bi današnji indijski BDP dostigao 2,7 biliona američkih dolara sa tendencijom da do 2030. indijska privreda preskoči tri mesta i postane treća privreda sveta, odmah uz SAD i NR Kinu.

Narendra Modi i Si Đinping u Mahabalipuramu (Indija) 2019.

Kinu sa kojom je sused i konkurent u mnogim oblastima ali i partner jer velike države htele to one ili ne imaju potrebu da sarađuju u raznim oblastima slabijim ili jačim intenzitetom. Sa Kinom to varira jer se radi o prirodnim konkurentima koji imaju potrebu za saradnjom. Ekonomija spaja države pa tako i ove dve države koje će se još dugo nadgornjavati po pitanju državne granice od Kašmira do Doklama. To ih ipak ne sprečava da poslednjih par decenija imaju otvoren dijalog i da jačaju ekonomske veze i saradnju. Saradnju u kojoj je Indiji glavni trgovinski partner upravo NR Kina sa kojom ima veliki trgovinski deficit na čijem smanjivanju mora raditi u narednom periodu ukoliko želi ravnopravniji ekonomski odnos sa severnim susedom i (prirodnim) konkurentom.

Branko Lazić,

03. februar 2020.

Ovde možete pročitati moj tekst o Indiji na temu političkog sistema Indije objavljen 2013. godine

Ovde možete pročitati moj tekst o dolasku Narendre Modija na vlast u Indiji objavljen 2014. godine.

 
 
 

Comments


bottom of page