Politički sistemi latinoameričkih država
- Branko Lazic
- Feb 17, 2020
- 1 min read

foto: fsg.org
Savremeni politički sistemi i njihovo izučavanje u našoj politikologiji primarno su okrenuti ka Evropi (uključujući i Rusku Federaciju) i SAD. Tako se na Fakultetu političkih nauka i na početku 21. veka kao osnovno štivo za izučavanje savremenih političkih sistema koristila literatura uvaženog prof. dr Vučine Vasovića. Zahvaljujući njemu i prof. dr Krstiću koji ga je nasledio na tzv. "SPS-u" mogli smo se upoznati sa političkim sistemima država poput SAD, Velike Britanije, Švajcarske, Francuske ...
Ipak, iako u navedenoj literaturi (osnova iz 1980ih godina) bivaju pokriveni osnovni tipovi političkih sistema počev od predsedničkog pa sve do švajcarskog konfederalizma, ostaje čitav niz država i političkih sistema koji nisu dovoljno izučeni kod nas. Stoga ću u narednom periodu u osnovnim crtama obraditi nekoliko političkih sistema latinoameričkih država čiji politički sistemi mogu da se podvedu pod pominjane osnovne modele ali ujedno se radi i o posebnim političkim sistemima koji imaju svoje specifičnosti.
Iz tog razloga će, verujem, biti korisno da se upoznamo sa načinima na koje funkcionišu države poput Meksika, Kube, Venecuele, Perua, Brazila, Čilea, Argentine, Bolivije, Paragvaja, Urugvaja kao i nekih manjih centralnoameričkih država poput Nikaragve, Belizea, Kostarike ili Gvatemale.
Comments